דמיון מודרך

 

מצב נפשי תלוי גם באופן בו אנו בוחרים לנהל אותו. כיום קיימות טכניקות פסיכותרפיה רבות אשר יכולות לסייע באופן משמעותי בניהול חרדה ולחץ ולספק שחרור רגשי יעיל. אחת מהדרכים היעילות ביותר כיום לעשות זאת, היא באמצעות דמיון מודרך.

שיטת טיפול זו, שייכת לתחום הטיפול הקוגניטיבי ומכילה סט של טכניקות הרגעה יעילות תוך שימוש בתרגול הדמיון. פעמים רבות, מתח רב מתחולל כאשר אנו מדמיינים סיטואציות עמן עלינו להתמודד ובהן אנו חווים קשיים. החשש מהתמודדות עם הסיטואציה, מעורר מתח רב. דרך מעולה לתרגל את הסיטואציה במרחב בטוח, הוא על ידה שימוש בדמיון.

במהלך הטיפול ינחה אותך המטפל ויסייע לך להפיח חיים בתרחישים דמיוניים בראשך וליצור תמונות מלאות חיים אשר בתוכן לך השליטה המלאה על הסיטואציה. על מנת להגיע למצב זה בו יהיה באפשרותך להשתמש כך בדמיון, נעשה שימוש בשיטות הרפיה, תרגולי נשימה וטכניקות הרגעה שונות המביאות את המוח למצב תודעתי המאפשר לבצע את התרגול ביעילות רבה.

בתוך מסגרת הטיפול, המטפל יעודד אותך לנסות להתמודד עם מצבים מורכבים תוך תרגול שליטה ברגשותיך ובתגובותיך מה שיאפשר לך לעבור תהליך מעצים אשר יכין אותך להתמודדות "בעולם האמיתי".

הטיפול נמצא יעיל ביותר בהתמודדות עם חרדה ועם תחושת מתח מתמשכת כתוצאה מאירועים חיצוניים, עקב טראומה או במהלך התמודדות עם מחלות קשות. מחקרים רבים מצביעים על כך כי השימוש בתרגול דמיון מודרך, סייע בהפחתת מינונים של תרופות פסיכיאטריות לניהול דיכאון וחרדה.

×
דילוג לתוכן